logo

HLUBINA TEMNÝCH STRACHŮ JE BEZEDNÁ

Já se bojím, ty se bojíš, vy se bojíte, oni se bojí, my se bojíme a všichni se koneckonců bojíme. Jestliže kroutíte záporně hlavou, tak klamete sami sebe a nemluvíte pravdu. Lžete si do vlastní kapsy a stejně trpíte strachem. BAF! Mít strach je zcela přirozená lidská vlastnost a je doprovázena silným pudem sebezáchovy. Lze se dokonce vyjádřit v tom smyslu, že duševně zdravý jedinec snáší bázeň a je to normální. Bojíme se o své blízké, obáváme se o zdraví a máme respekt z toho, co přinese nejistá budoucnost. Děsíme se ztráty zaměstnání a následné platební neschopnosti. Máme hrůzu z bolesti a smrti. Těch úzkostí bude nepočítaně a jistě se prolínají a kulminují.

Dále tu jsou určité soukromé úděsy, které si neseme hluboko v sobě a ani za nic bychom je neřekli nahlas. Jedná se spíše o psychické poruchy tzv. fobie. Můžeme trpět hrůzou ze tmy, stísněných prostor, výtahů, jezdících schodů a dokonce i z lidí. Může jít o chorobný strach z udušení, děs ze špičatých předmětů a třeba i strach z knih (bibliofobie). Některé fobie jsou úsměvné a doprovází je i jisté tajné rituály, jež každodenně opakujeme v domnění, že se nám nic zlého nestane a běs bude vypuzen. Ono už vlastně kráčí o obsedantně kompulzivní poruchu. Několikrát se vracíme a kontrolujeme zavřené dveře, okna, plynový sporák, odpojenou žehličku, vodovodní baterie atd. Vykračujeme levou, nebo pravou nohou, když jdeme na důležitou schůzku. V duchu počítáme k určitému číslu a nakupujeme sudý počet housek. Pak tu jsou strachy a poruchy, jež člověka přímo ochromují, paralyzují a brání mu v sociálním kontaktu (antropofobie). O tom všem a mnohem více je komiksová kniha Hlubina temných strachů.

Americký autor Fran Krause publikoval původně své vlastní fobie na Facebooku, jako rozbor sebe sama, aby se s nimi vypořádal. Postupem času si získal širší čtenářskou pozornost a jeho obdivovatelé mu začali zasílat své důvěrné děsy, jež tvůrce zpracoval do podoby stripu jménem Hlubina temných strachů. Kniha je tak vlastně kolektivním dílkem a v závěru publikace nalezneme jmenný rejstřík autorů, kteří se podělili o vlastní zděšení. Mnohdy poskytl nápad anonym, což je vzhledem k choulostivým tématům pochopitelné. Fran Krause se narodil na severu státu New York, ale teď žije v Los Angeles s manželkou Joannou a kočkou jménem Kočka Kočka. Učí animaci na Kalifornském institutu umění, rád jezdí na kole a má… strach.

Komiksová kniha obsahuje výběr 101 dalmatinů, pardon stripů. Jak už jsem výše zmínil, a vyplývá to i z názvu, zabývá se kniha jediným tématem – strachem. Je až k nevíře, kolik může mít monotematický námět podob a tváří. Nějaké děsy jsou z mého pohledu humorné a jiné intimní, týkají se například vyměšování. Další jsou až výstřední, a jisté specifické epizodky mi evokují Kafkovy stavy úzkosti z bizarní nepřirozené smrti. Strach číslo 58 se dokonce zaobírá Facebookem. Takže lidé mají nejenom hrůzu z toho, kdo se jim ukrývá pod postelí, ale i moderní bázeň ze sociálních sítí! Za povšimnutí jistě stojí, kolik obav nám nasadili do hlav rodiče, prarodiče, či starší kamarádi a my si je neseme životem jako břemeno v podobě fobie. Pozor tedy na bulíky, jež věšíme dětem na nos. Jistě, je zodpovědné, když dceři vysvětlíte – „že se děti rodí tak, že tatínek maminku takovým zvláštním způsobem obejme. Pořádně obejme!“ Nedivme se pak, že děvčátko bude utíkat před každým mužským objetím, což dědeček nikdy nepochopí.

Komiksové stripy jsou nakresleny poměrně infantilní linkou a mají barevný koloring. Hlavní důraz je kladen na obsah a formu zachycení toho konkrétního děsu, což se vcelku daří. Stripy jsou podány s humorem a špetkou nadsázky. Není to sice sranda k popukání, kdy budete slzet smíchy a za břicho se popadat, ale kouzlo komiksu spočívá jinde. Troufám si tvrdit, že každý z nás se v knize najde a dokáže se zasmát sám sobě, to je nejsilnější deviza komiksové sbírky Hlubina temných strachů. Pokud jste suchaři co nejsou schopni sebereflexe, tak se vám dostane bezpečného ujištění, že lidé kolem vás jsou ještě podivnější, než jste kdy předpokládali. Jsou to totiž mimozemšťané a jdou po vás!

Komiksová kniha vyšla v češtině hned po originálu (Deep Dark Fears) a vydalo ji nakladatelství ARGO v roce 2015. Překlad obstaral Richard Klíčník.

Postskriptum: Strach číslo 22 ukazuje dívku, jež má pocit, že jí ostatní čtou myšlenky. Řeší to tak, že začne myslet na něco srandovního. Takže jakmile se někdo zasměje… Má jasno. Osobně jsem vyzrál na čtenáře mých duševních pochodů komfortní alobalovou čepičkou. V zimě ji ukrývám pod pokrývkou hlavy a v létě nosím plaveckou čepici a surf pod rukou, jako že jdu právě k vodě…

(Visited 243 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE